כניסה לאתר המורחב

 

או...לעדכונים תבקרו אותי גם בפייסבוק

מימונה, הפקות מימונה

 

 

 

 

חינות  |   הפקת חינה  | מארגנת חינות  |  עיצוב חינות  | שמלות חינה  | עיצוב שמלות חינה  | בגדי חינה  |  מפיקי חינות מומלצים  |  טקסי חינה  |  תלבושות לחינה  |  מלבישת חינה 


 

 

 

חינה מרוקאית

היום כולם כבר יודעים שחינה או חינה מרוקאית זהו אחר האירועים שלא נשכחים לעולם,
זוהי חוויה שקשה לתאר במילים.
כאשר לוקחים מפיקת חינה כמו שריתה סולטנה החינה תזכר לשנים רבות לעיתים אף יותר מחתונה עצמה, כל חגיגת המסורת והתלבושות לזוג ולאורחים, האוכל המיוחד, ארגון נכון , כל אלה דברים לא שגרתיים ונשרים חרוטים בזיכרוננו לשנים רבות...

שריתה סולטנה מארגנת ומעצבת טקסי חינה מכל הסוגים  ואירועים,  שריתה סולטנה מהמובילות בתחום החינות והאירועים, הפיקה אלפי טקסי חינה מהמפוארות ביותר שנראו בארץ.  בין רשימת לקוחותיה אמנים רבים חברי כנסת וחברות  גדולות. שריתה סולטנה מארגנת את האירוע עד לפרטיו הקטנים ביותר ומעצבת את שמלות החינה  ובגדי  האורחים.

חינה מרוקאית

חינה מסורתית כוללת לבוש ומטעמים שעושים את החינה לחוויה שאין שנייה לה.
לכל עדה בישראל' יש טקס חינה עם מנהגים ומסורת ייחודית המגיע מהבית  מדור לדור. טקס החינה הוא מעין אירוסין בין החתן והכלה, שבו מורחים את החינה על כפות הידיים. בעבר נהוג היה שאת טקס החינה, עושה אם הכלה. ומכאן שזו הייתה הזדמנות טובה, להזמין את החתן ומשפחתו לבית הכלה. בטקס החינה מכבדים את החתן והכלה במתנות במיוחד בזהב ותכשיטים. לאחר שכל צד נותן את המתנה שלו, מורחים את החינה שאמורה לסייע במזל טוב, הצלחה, פריון ואף שומרת מ"עין הרע". גם לאופן מריחת החינה ישנה משמעות, את החינה יש למרוח בצורה עגולה כמו מטבע זהב רמז לשפע כלכלי. סבי עליו השלום סיפר לי: "במרוקו נהגו לחגוג "חינה מרוקאית" 
אוטנטית מפוארת כהכנה לחתונה שנמשכה שבוע שלם". הוא השתמש בחינה, שצבעה האדמדם הוטבע על כפות ידיו, על מנת לקבל, חופשה ממקום עבודתו.

 

 

 

שריתה סולטנה נחשבת לאחת  מהמובילות בתחום החינות והאירועים
שריתה סולטנה עיצבה אין ספור חינות ואירועים פרטיים ועיסקיים שריתה סולטנה וצוות ההפקה עושים עבודה מקצועית מאין כמוה וכן מסירים את כל דאגות ההפקה מבעלי האירוע.

 עיצוב האירוע מתבצע בשיתוף מלא עם בעלי האירוע ובהסכמתם הכנסו לאתר המורחב להתרשמות ותבינו שלעיצוב חינות ואירועים אין גבול לדמיון

 

כמה טיפים למתחתנים
 

הינו מנהג מסורתי הנהוג במשך דורות רבים בקרב עדות המזרח. הטקס הנערך למזל טוב מתקיים לפני החתונה ומסמל את "קשר הטבעת", הוא מהווה מעבר מחיים יחידים לחיי זוגיות. בטקס החינה צובעים החתן והכלה את ידיהם בצבע המופק ע"י צמח החינה. ע"פ המסורת היהודית פירוש השם חינה מרמז על שלוש מצוות האישה הנשואה :      חלה   נידה   הדלקת נרות.

 במאה ה-20 של חיינו אין כמעט אירוע שלא קודם לו טקס חינה מסורתי משובח.

היום אין זה באמת משנה אם אתם מזרחים או אשכנזים, רבים האנשים שאימצו את מנהג טקס החינה ללא כל קשר למין, גזע ודת. עצם היות טקס החינה מלווה בצבעוניות רבה, שמחה גדולה וחמימות אינסופית רבים הם האנשים שרוצים חלק באירוע שכזה.

לא פעם בטקס חינה שמעתי את התפעלותם של אנשים שלא נכחו בטקס חינה מימיהם ולאחר מכן נכחתי בטקס חינה משלהם.

אף אירוע אינו יכול להתחקות אחר טקס החינה מסיבה פשוטה, מעבר לססגוניות המרהיבה שמלווה את טקס החינה, מעבר לעוגיות המדהימות בטעמן שנעשות בעבודת יד מפרכת ומעבר למנגינות המשמחות לבב שמלוות את טקס החינה. מעבר לכל זה ישנה אינטימיות, ליכוד ואחדות שקשה להתחקות אחריהם באירועים אחרים, בדרך הכלל המוזמנים הם אנשים קרובים ביותר לחתן והכלה, אם זה משפחה וחברים טובים והאחדות הלבבית הזאת של אנשים שבאמת מכירים ואוהבים אתכם יוצרים אנרגיה חזקה שזורה בשמחה ענקית.

בנוסף לכל זה ישנה סמליות מיוחדת לטקס החינה. טקס החינה מסמל שמירה מעין הרע, סגולה לפריון, אושר ושלמות בחיי הנישואין, בריאות וחיים ארוכים. החתן והכלה "כורתים ברית" על ידי מריחת ידיהם בבוץ ירוק, שאמור להתייבש טוב טוב לפני ששוטפים ועד אז מוחאים כפיים רק עם האצבעות והשמחה הולכת וגודלת וכל המסובים בטקס החינה רוצים לקחת חלק בברית המיוחדת הזאת ומורחים את עצמם "בזהב הירוק" גברים, נשים וטף ולו רק שידבוק בהם המזל הטוב והשמחה שאפפה את טקס החינה הזה.

לאחר טקס החינה מוצאים את עצמם כל המסובים עם חותמת כתומה במרכז כף היד שנותנת אישור לכך שלקחו חלק במסיבה חזקה, שמחה ומשכרת.

יום למחרת קמים החתן והכלה עוד לפני שהם חתן וכלה, נזכרים בקיבוץ הגלויות של טקס החינה מאתמול (משפחה שלו, שלה חברים משותפים וכולם בערבבוס אחד גדול ממוזג באלכוהול), מחייכים ומרגישים חלק בלתי נפרד האחת מהשני, הרבה לפני הטבעת..

את טקס החינה חוגגים כל עדות המזרח באשר הם, תימנים, מרוקאים, עיקרים, פרסים, הודים ועוד ואת כל אחד מהם מייחד טקס חינה על פי מיטב המסורת והמנהגים שלהם, כאשר לכל טקסי החינה מכנה משותף אחד מריחת "הבוץ".

בטקס חינה מרוקאית לובשים החתן והכלה מספר תלבושות ססגוניות ביותר, גם שאר האורחים מוזמנים להתעטף "בתחפושות" הרי כל המרבה הרי זה משובח!! טקס החינה מלווה במיטב השירים המרוקאים ומגשי עוגיות מיוחדות עפים לכל עבר. טקס החינה מגיע לשיאו כאשר החתן והכלה מובלים למאהל קטן המאובזר בכלים, בדים ועוגות ומתוקים מהמסורת המרוקאית ומחליפים ביניהם זהב אותו קנו ההורים והשמחה כפולה ומכופלת.

לאחר טקס החינה מתחילה החאפלה האמיתית שנגמרת בשעות הקטנות.

בטקס חינה תימנית מלבישים את החתן והכלה בבגדים המשויכים למסורת צנעה, בגדים צבעוניים העשירים ברקמות, תכשיטים ואביזרים נלווים. הדגש בטקס חינה תימני הוא בעיקר על הבגדים, הכלה לובשת בגדים שמתוכם רואים רק את פנייה ואת כפות ידיה העונדות תכשיטים וטבעות על כל אצבע ואצבע בלי הנחות. השמלה שלובשת הכלה בטקס החינה היא בדרך כלל בצבע זהב והיא רקומה כולה בגווני הזהב ומכונה "מזהר". כפי ששמתם לב הכלה היא שעוטה את כל הבדים, רקמות, תכשיטים והחתן כנראה תומך בצעדיה הכבדים.

אכן כן זה כבד ביותר, אך שווה כל רגע בו את מרגישה נסיכה אמיתית שנתלשה זה עתה מעמוד 60 מספר אגדות תימניות. באמת יפה!!

טקס חינה הודית נקרא "מהנדי". בטקס החינה החתן והכלה לבושים בצבע ירוק המסמל התחדשות ורעננות. הם יושבים על כסאות מרופדים בבד לבן ומסביבם מפוזרים כל מיני חפצים בעלי משמעות סימלית. לדוגמא אגוזי קוקוס המסמלים מזון יש גושי סוכר המסמלים חיים טובים ומתוקים ויש מגש קלוע מחבל עליו מונחים גרגרי אורז והוא מסמל פוריות ועושר.

בתחילת טקס החינה אוכלים הזוג משהו מתוק וכורכים סביבם את מיטב הרווקות לאות ברכה ומזל שיתחתנו בקרוב. לזוג מצמידים למצח שרשראות כסף וזרי יסמין ולבסוף מורחים חינה באצבע ימין, האצבע שתענוד את הטבעת לאחר החתונה.

בטקס חינה כורדית זקני המשפחה מורחים על האצבעות של החתן והכלה "רחת לקום" (סוג של ממתק) והרווקים והרווקות שבמקום אוכלים מידיהם לברכה ולמזל שימצא זיווגם. לאחר נתינת הברכה מניחים בידי הזוג, יד ימין של החתן ויד שמאל של הכלה את צמח החינה ומכסים במטפחת ירוקה, שצבעה מסמל במסורת הכורדית שפע. הו אז מגיע החלק החביב של הענקת המתנות, בעיקר כסף וזהב והחגיגה מתחילה..

 אין כמו טקס חינה מסורתי וחמים, כדי להפיג את המתחים שלפני החתונה ולמזג משפחות ולערוך היכרויות כך שביום החתונה קירוב הלבבות יהיה טבעי ושמח והאירוע שלכם יקבע שיאים חדשים.

הפקת חינה מרוקאית של שריתה סולטנה, תוכלו ליהנות ממגוון גדול של תלבושות מרוקאיות מקוריות מיוחדות לאורחים, כמיטב המסורת המרוקאית. תלבושות חינה לאורחים כוללות עיצובים מרוקאים בשלל צבעים ועיצובים מיוחדים שלא תראו בשום אירוע, סרטים וכובעים מיוחדים, גלאביות אותנטיות לנשים וגברים בליווי, סטים במגוון צבעים, כובעים וטרבושים אותנטיים.

בנוסף תוכלו למצוא תלבושות  לחינה לילדים, למלווים ומלוות והכל לאירוע צבעוני וססגוני, אותנטי וחוויתי.

 

עגלות חינה מרוקאית חוויה שבדרך כלל משאירה את האורחים פעורי פה.

 המקורות היהודים טוענים שמקור החינה, מרוקו, כשלון או הצלחה של בית יהודי  באחריותה של אם המשפחה אשת חייל מי ימצא, אני לא אדם שמשתייך לשום קבוצה פמיניסטית אבל  בידי יש מספיק הוכחות מתוך השקפה עולם ומקורותינו היהודים אורתודוקסיים.. תבונתה  של האישה על-פי אמונה זו, היא למעשה, המפתח להקים בית יהודי המושתת על ערכים.

יכול להיות שזו הסיבה שישנם שלוש מצוות אותן נדרשות לקיים בנות חווה היהודיות  אף על פי  שגם גברים יכולים לקיים מצוות אלו הן ניתנו לאישה.

 הפרשת חלה
כמיטב המסורת הדלקת נרות ושמירת נידה, ראשי התיבות של המצוות יוצרות את המילה:

כנראה מרמזים לטקס החינה. הקושי היחידי שמצאתי לפירוש מעניין זה הוא הגיית המילה חינה בעברית .שהיא כאמור בתוספת האות יוד.

את ישוב הקושי שמעתי מפי סבתי מנוחתה עדן, לטענתה המילה חינה נהגת במרבית השפות של יוצאי יהדות ספרד ללא האות יוד והפירוש השני הוא היוד ראשי תיבה של המילה ילדים, שאף הם קשורים למהות טקס החינה, המושתת רובו ככולו על ברכות לזוג החדש והברכה החשובה ביותר היא ברכת פרי הבטן.

שלוש מצוות , חינה
זוגות המתכננים להקים בית חדש בישראל, מזמין אני אתכם להכיר את שלושת המצוות החשובות בטקסי חינה שהם ראשי התיבות של המילה חינה ועל כוחם והשפעתם על הבית היהודי. וכיצד בכוחם של שלושת המצוות להשפיע על בית המושתת על יסודות טובים, שופע ברכה וכמובן את החשיבות העליונה - בית פורה ומלא ילדים. טקס החינה נחגג מדור לדור מחבר אותנו למסורת עתיקה ולתכליתו של הבית היהודי, כנראה נשען על כתפי האישה המחויבת לשלושת המצוות. אני מזמין אתכם לקרוא מאמר בנושא:המתאר הקשר של טקס החינה בעדות ישראל. כמו גם על טקסי חינה מיוחדים כמו:חינה הודית ועוד

 

מקור מצוות הפרשת חלה בפסוק:

התורה מורה לנו להפריש כ 10 אחוז מעיסת הבצק, כתרומה לכוהנים ששירתו בבית המקדש.
אולם מאז חרב הבית, אנו מצווים להבעיר באש את החלק המופרש.

הפרשת חלה היא אחת המצוות התלויות בארץ ישראל, היא מבטאת את קדושת הארץ, למרות שגם הגברים נדרשים  למצווה זו כמו הנשים, מצוות הפרשת חלה ניתנה לבנות  ישראל.

הדלקת נרות שבת.

מצוות הדלקת נרוה. הטעמים להעדפת הנשים במצווה הזו, נעוצים בכפרה על חטא התפוח בו הייתה מעורבת חווה. הטעם השני, משום שהאישה היא העוסקת העיקרית בצורכי הבית . מנהג מקובל בקרב נשות ישראל, להתפלל לאחר הדלקת נרות שבת ויום טוב, לזכות בבנים ובנות, בישועה ורחמים כמו גם פרנסה טובה

שמירת נידה וטהרה.

המשמעות של מצוות שמירת נידה, היא איסור מוחלט על קיום יחסי מין של האישה עם בעלה, עד שתיטבל במקווה ותיטהר. הפרוש המילולי של נידה הוא ריחוק, על פי דין התורה האישה נחשבת לנידה למשך שבעה ימים ושבעה לילות, מיום בו צפתה לראשונה בדימום. רק לאחר הטבילה במקווה טהרה היא מותרת לבעלה...! וזו המצווה היחידה מבין שלושת המצוות שרק האישה יכולה לקיים...

עוצמתה של האישה לפי התנ"ך
מקומה של האישה ותפקידה כפי שעולה מן המקרא הוא בתבונתה לעשות את רצונה, הגבר בדרך כלל חזק בגופו ופטור מתפקידים דוגמת:

 הריון, הנקה וטיפול בילדים. הוא נראה כחסון ומבצע לכאורה, האישה היא היוזמת השוקלת והמכוונת. כפי שמעיד הפסוק לעיל מספר מבראשית.

אז עכשיו אחרי שהבנתם את הקשר בין טקס חינה ובין מצוות האישה, הרשו לי להזמין אתכם לביקור בפורטל מיוחד שמוקדש כולו לטקס החינה אותו אני מנהל, אני מקווה שהפורטל יסיע לכם להפיק טקס חינה בעצמכם: חינות

 טקס חינה בישראל

נחגג באופן שונה בין עדות ישראל על תפוצתם, ככה תוכלו לקרוא על טקס חינה מרוקאית, טקס חינה של יהודי טריפולי, תוניס, הודו, תימן ואפילו כיצד נחגגת החינה בקרב העולים מקרב יהודי גרוזיה. הסממנים של טקס החינה עשויים להשתנות מעדה לעדה, אך מהות הטקס עוברת בדיוק מופלא כחוט השני בין כל עדות ישראל. כמעט בכל העדות מצאתי את המינהגים הסימבולים שהם למעשה ברכות לחתן והכלה, שמירה מעין הרע והענקת מתנות סמליות כמו זהב שמסמן את העושר וחיים נוצצים. אופן הטקס אף הוא דומה, במרבית עדות ישראל מבוסס הטקס על שירים, ריקודים וכמובן עיסת צמח הכופר ממנו עשויה החינה, יש עדות שמוסיפים נרות על העיסה כסימבוליקה לחיים מוארים ויש מי שמוסיף סוכריות לחיים מתוקים. טקס החינה עובר מדור לדור כמסורת לא כתובה מעין תורה שבעל פה אותה מעבירה האם לילדתה, בטקס החינה המרוקאית נהוג להעביר את שמלת החינה מדור לדור ואפילו יש לשמלה שם מיוחד "כסואה אל כבירה" שמשמעותו השימלה הגדולה, שעוברת משמחה לשמחה בתוך המשפחה.

טריינדים חדשים שהופכים את טקס החינה למסיבת הפרומו שלפני החתונה. ידוע לנו מפי חתנים וכלות, שלא פעם עולה טקס החינה על מסיבת החתונה במובן של השמח וההתרגשות. אם גם בכם בוער טקס החינה אתם מוזמנים להיכנס לפורטל ולספר לנו על מנהגים המייחדים את משפחתכם, סיפורים על טקסי חינה שנחגגו בארצות הגולה של הסבא והסבתא שלכם יתקבלו בברכה ויועילו מאוד לזוגות שמתכננים לחגוג את טקס החינה ולא תמיד יודעים מאפה להתחיל, אני מודה לכם מראש על שיתוף הפעולה,

 חינה ושמלות

שריתה סולטנה מארגנת ומעצבת טקסי חינה  ואירועים,  שריתה סולטנה מהמובילות בתחום החינות והאירועים, הפיקה אלפי טקסי חינה מהמפוארות ביותר שנראו בארץ.  בין רשימת לקוחותיה אמנים רבים חברי כנסת וחברות  גדולות. שריתה סולטנה מארגנת את האירוע עד לפרטיו הקטנים ביותר ומעצבת את שמלות החינה  ובגדי  האורחים.

 

  •